Megmutatjuk, mit tesznek a vizes palackok a bolygóval
Mennyire egyszerű levenni a polcról egy palack ásványvizet, egy mozdulattal lecsavarni a kupakját és kényelmesen, jó ízűt kortyolni belőle! Nos, a helyzet az, hogy a világon naponta megszámlálhatatlan ilyen mozdulatsor történik, amelynek bizony nagyon komoly ökológiai következményei vannak. Megmutatjuk, mi tesznek a vizes palackok a bolygóval.
Az ma már nem kérdés, hogy a palackozott víz környezeti hatása jóval nagyobb, mint a csapvíz esetében. Azonban sokan nem is sejtik, milyen következményei lehetnek a flakonba töltött víz fogyasztásának: előállítása 3500-szor annyi környezeti erőforrás felhasználásával jár mint a csapvízé, mindezeken felül pedig az ökológiai rendszerre gyakorolt hatása 1400-szorosa. Nem beszélve arról, hogy 3x annyi vízre van szükség egy műanyag palack előállításához, mint amennyi belefér.
A fenti adatokat is tartalmazó, spanyol ISGlobal 2021-es tanulmánya Barcelona lakosságát vette alapul. A rendelkezésre álló adatok alapján arra jutottak, hogy ha az itt élő, körülbelül 1,35 millió ember közül mindenki palackozott vízre váltana, a nyersanyagok kitermelése több mint 70 millió euróba kerülne, és évente 1,43 állatfaj pusztulásához vezetne.
A másik oldalon pedig ott van az a tény, hogy a palackozott víz még azokban a városokban is csak hajszálnyival egészségesebb a csapvíznél, ahol erősen klórozzák azt.
Új szárazföld a Csendes-óceánon
Ez önmagában akár örvendetes hír is lehetne, ám sajnos a Hawaii és Kalifornia között félúton elhelyezkedő sziget nem természetes: 100%-ban szemétből van. Az óceánba került hulladék egyszerűen feltorlódott, és most a víz tetején lebeg úgy, hogy közben szinte összefüggő felszínt alakított ki a víz tetején.
Rengeteg műanyagdarabból, PET palackokból, üvegekből, nejlonzacskókból és hasonló hulladékokból álló „szárazföld” úszkál a víz felszínén.
Ahogy a korábbi bejegyzésünkben részletesebben is írtunk róla, nehéz meghatározni a sziget pontos méretét, de nagyjából 1.6 millió négyzetkilométer lehet, ami körülbelül a háromszorosa Franciaország területének. A helyzet pedig jelen állás szerint nem javul, sőt, egyre rosszabbá válik.
A palackok újrahasznosítása nem csökkenti a környezet terhét
Bár tény, hogy a szelektíven szemétgyűjtés hatalmas pozitívumot jelent a környezetvédelem szempontjából, ám ahogy itt is írtunk már róla, mindez csupán kismértékben csökkenti a kárt, amit az előállításuk okoz.
Egyetlen PET-palackhoz ¼ palack olajra van szükség, a gyártás során pedig évente 2.5 millió tonna szén-dioxid kerül a levegőbe. Nem beszélve arról, hogy a flakonoknak csak a töredéke kerül a szelektív kukákba, nagyon sokan a mai napig erdőkön, mezőkön, szántóföldeken hagyják a szemetüket.
Az elmúlt években közel 1.1 millió tengeri élőlény halálát okoztuk ezzel a pazarlással.
Nem csak a Földnek: Önnek is árt!
A helyzet az, hogy a palackos víz fogyasztásának nem csak a környezetre, de a szervezetünkre is hatása van. Miközben kortyolgatjuk a frissítő, és egészségesnek hitt ásványvizet, 5 mm-nél kisebb műanyagrészecskék, úgynevezett mikroműanyagok kerülnek a szervezetünkbe.
Tudományosan bizonyított, és persze köztudott, hogy a műanyagnak nagyon hosszú idő kell a lebomláshoz, ez pedig emésztőrendszerünkben sem történik másképp. Bár még nincsenek konkrét eredmények arról, mit okoz a mikroműanyag az emberi szervezetben, de az biztos, hogy nem tesz jót.
Egyetlen műanyag flakonnak a lebomlási ideje természetes környezetben megközelítőleg 450 év. Ez azt jelenti, hogy ha anno az 1500-as évek végén a Jagellók közül valaki eldobott volna egy ilyen palackot, azt jó eséllyel még ma is megtalálhatnánk. A hosszú évszázadok alatt pedig ezek az anyagok nem csupán a talajt károsítják, hanem a lerakók közelében élő növényzetet és állatvilágot, a mikroműanyagok beszivárognak a természetes vizekbe, megtalálhatók a halak szervezetében is, sőt, idővel a levegőbe is bekerülnek a műanyagrészecskék.
Egyértelmű hát, hogy itt az ideje egészségesebb alternatívára váltani: vessünk véget a pazarló műanyaggyártásnak és -fogyasztásnak!