Lehetséges-e az ekcéma eltüntetése kencék nélkül ?
Tudta, hogy ha Önnek, vagy gyermekének, családtagjának ekcémája van, nem csak a gyógyszertárból remélhet megoldást? Cikkünkben körbejárjuk a témát, hogy egyetlen lépéssel javíthasson a közérzetén – hogy szó szerint „jobban legyen a bőrében”, azaz elkerülje a felesleges irritációt, és a feszülő, fájdalmas, száraz bőrt.
Szokás mondani, hogy az ekcéma (mint kifejezés) nagyjából olyan, mintha egy orvos „fejfájással” diagnosztizálna egy beteget. Ekcémának nevezzük, ha valaki a gyermekkora óta hatalmas, vöröses, hámló bőrfelületek előbukkanásával küzd, de azt is, amikor valakinek telente fájdalmasan kiszárad a keze.
Az ekcémának is rengeteg típusa, kiváltó oka lehet. Ennek megfelelően számos dolog segíthet a tüneteken, a bőrgyógyász által előírt krémektől és mosakodóktól kezdve a kecsketejen át a diétáig.
De nincs olyan ekcémás, aki ne örülne neki, ha egyszerűen, de jelentősen enyhíthetne a tüneteken!
Mitől leszünk ekcémásak?
Ha száraz a bőrtípusa, vagy ha a családjában vannak kisgyerekek, csecsemők, tudja, hogy a fürdőzés önmagában is „megterheli” a bőrt. Nem véletlen, hogy a gyerekorvosok már a csecsemők hazaengedésekor masszaszerűen nyúlós, kenhetetlenül zsíros fürdetőkrémet írnak fel a kisbabák számára: fürdetéskor ezt a réteget „mossák le” a szülők a kisbabáról, nem pedig a saját érzékeny bőrének természetes olajosságát, nedvességét szikkasztják ki.
Magyarországon a vizet klórozzák, hogy elpusztítsák a vízrendszerünkben lévő baktériumokat. Ez valóban a „kisebbik baj”, hiszen a színtelen, többnyire szagtalan anyag nem okoz halálos gondot az emberi szervezetben, le is lehet nyelni, fürdeni is lehet benne… de ettől még ne feledjük el, hogy a klór hosszú távon kiszívja, azaz roncsolja a bőr és a haj szerkezetét. Ez nem csak esztétikai probléma, a klóros víz egy ekcémás bőrű ember számára egyet jelent a fájdalmas, viszkető foltok megjelenésével.
A kemény vízben különböző ásványi anyagok, magnézium és kálcium okozzák a „keménységet”.
Amellett, hogy egy ekcémás szó szerint érzi, hogy a víz, amiben fürdik, kemény-e, az ásványi anyag részecskéi a szappannal és a mosakodók egy-egy szemcséjével egy külön réteget képeznek a bőr felületén. Ha a bőr egyébként is irritált, akkor a dehidratált bőrön apró kis repedések, hézagok nyílnak, így az ekcémás foltok és az irritált felület növekedésbe kezdenek, a bőr kipirosodik, hámlik.
Mi lehet a megoldás?
A lakosság számára már elérhetők magánházakba beépíthető víztisztítók és vízlágyítók: ezeket a ház vízvezeték-rendszeréhez kötik a szakemberek, így aztán a teljes házban egészséges, lágy, klórmentes víz érhető el. Ez, amellett, hogy a bőrnek, hajnak lényegesen jobb, az ekcémás bőr kezelésében látványos és gyors javulást idézhet elő. Mindezek mellett az immunrendszernek is jót tesz, hiszen a bőr az immunrendszer első védelmi vonala.
A vízlágyítót és a központi víztisztítót közvetlenül a ház fővezetékhez csatlakoztatják a szakemberek, de léteznek már kisebb csak a fürdővíz klórmentesítésére szolgáló szűrők is.
Mennyibe kerülnek a vízlágyítók, víztisztítók?
Egy egész házat kiszolgáló vízlágyító berendezés 200-300 ezer forintos ára elsőre nagy befektetésnek tűnhet. De számolja csak össze, hány forintot költ egy téli hónapban krémekre, mosakodógélekre, bőrgyógyászra, hajpakolásra, és nyugodtan adja csak hozzá a különböző háztartási eszközök vízkőtelenítésének összegét, valamint amortizációját is. Ha ezt összeadja, és összeveti a készülék élettartamával, könnyen lehet, hogy a végeredmény azt mutatja: a vízlágyítóval még spórolhat is.
A teljes háztartás klórmentestését végző központi vízszűrők 100e forint körüli vételáron telepíthetők, de kisebb fürdővíz klórmentesítők már 10 ezer forintos vételártól is vásárolhatók.
Ha kérdése van a témával kapcsolatban, kérem keressen minket, készséggel válaszolunk Önnek.