Hogyan működik az ioncserés vízlágyító ?
Az ioncserés vízlágyítóval kapcsolatban rengeteg kérdéssel találkozunk nap mint nap: hogyan működik? Hogy kell beszerelni? Kinek kell beszerelnie? Milyen előnyei vannak? Igényel karbantartást? Cikkünkből most mindent megtudhat!
Először is kezdjük az elején: miért merülhet fel egyáltalán egy ioncserés vízlágyító beszerelése? Miért lehet rá szükség? A válasz a víz keménységében rejlik; Magyarországon a természetes vizekben a kalcium és magnézium, valamint az ezek ionjaihoz kapcsolódott hidrogénkarbonát vízkeménységet okoz. Az ásványi anyagok jelenléte a vízben régióról-régióra változik, de szinte sehol nem beszélhetünk „lágy” vízről.
Mi az a vízkő – és mi a baj vele?
A melegítés hatására a vízből kicsapódik az ionokhoz kapcsolt hidrogén-karbonát, ami vízkő formájában, apró pöttyökként fog jelentkezni a poháron, és vékony fehér réteg formájában üldögél majd a teaforralóban, kávéfőzőben. A háztartási eszközök számára vízkőlerakódás hosszú távon végzetes. A kávéfőző vízvelzető csövei eltömődnek, a mosógép fűtőszála korróziónak indul és működésképtelenné válik, a teafőzőn pedig csak azt fogja észrevenni, hogy ereszt, vagy egyszerűen nem forralja a vizet.
Egészségtelen-e a vízkő?
Bár a teavízben úszkáló vízkő nem halálos, sőt, nem is kifejezetten ártalmas, ugyanakkor gusztusosnak sem igazán nevezhetjük. Ha a víz keménysége egy bizonyos határértéken belül van, nem árt a szervezetnek, hiszen a magnéziumot és kalciumot tartalmaz, amire igazából még szükségünk is van.
Annál többet árt azonban gépeinknek; nem csak maga a vízkő, hanem annak eltávolítása, a vegyszeres és még a környezetkímélő szerekkel történő vízkőtelenítés is ártalmas a háztartási eszközökre.
Hogyan működik az ioncserés vízlágyító?
A berendezés lelke a vízlágyító gyanta, amelyen keresztülfolyik a víz, és ioncsere megy végbe. A gyanta a rajta átfolyó kemény vízből kiveszi a vízkövesedést okozó kálcium és magnézium sókat, és “cserébe” a gyanta felületén lévő szabad nátrium ionok kerülnek a vízbe. Amikor a gyanta kimerül, (elfogynak a szabad nátriumionok) akkor szükség van a gyanta regenerálására, amelyet tömény sóoldattal végez a rendszer. Egy rövid öblítés és ismét készen áll a berendezés a munkára.
Az összetett folyamat teljesen automatikusan, emberi beavatkozás nélkül történik a vízlágyító vezérlőfejének irányításával. Bonyolultnak hangzik ugyan, de ezzel nem kell foglalkoznia: a fogyasztási szokásokhoz és a vízkeménységhez egyedileg programozott vezérlőfej mindent elintéz Ön helyett. Az egyszeri beszerelést és felprogramozást követően az éves karbantartásokat és a só utántöltését leszámítva nincs több dolog vele!
Hova érdemes beszerelni?
A szerkezetet közvetlenül a központi vezetékre kell kötni olyan helyre, ahol a szennyvízelvezetési- és elektromos csatlakozási lehetőség van. Így az egész lakásban egységesen ugyanaz a lágyított víz folyik a csapokból. Ezután nem lesz vízkő, az egészségügyi pozitív hatás mellett lényegesen tovább „élnek” majd háztartási eszközei és gépészeti berendezései, kevesebb gond lesz a drága fűtési rendszerrel, szebb lesz a csempéje, jobb illatú a mosdó, nem kell maró szereket használnia, az ökológiai lábnyoma is kisebbé válik. Rengeteg időt spórolhat a takarításon is, hiszen nem kell állandóan a vízkővel küzdenie. Jelentős energiát takaríthat meg, hiszen már egyetlen milliméter lerakódott vízkő is 10%-kal több energiafelhasználását igényli.
Az ioncserés vízlágyítók típusai
Ioncserés vízlágyítóból két típust lehet fellelni, az oszlopos és a kabinetes vízlágyítót. A működési elv nem sokban különbözik, a látható lényeg a kabinetnek nevezett külső burkolatban áll – ez a típus általában esztétikusabb külseje révén aznagyobb népszerűségnek örvend.
Igényel-e karbantartást?
A vízlágyító berendezést mindenképpen szakembernek kell beszerelnie, hiszen a víznyomástól és a háztartás vízfogyasztásától is függ, hogy miként van beállítva a vezérlőfej. Egy modern ioncserés vízlágyító nem igényel további beavatkozást, de időnként érdemes szakemberrel megvizsgáltatni, és ha szükséges, karbantartást kérni.
Ha szeretné megismerni a megvásárolható kabinetes vízlágyító rendszereket, itt találja a részletes bemutatásukat.