Elektromágneses vízkezelők, azaz tegyünk helyre pár dolgot az elektromos vízkőtelenítéssel kapcsolatban
A kémiai vízkőmentesítés korábban bemutatott példái minden esetben a víz kémiai összetételét változtatják meg (pl. megkötik, illetve kivonják a benne oldott kálium- és magnézium-ionokat).
Ezeket nevezik vízlágyítási eljárásoknak, hiszen köztudott, hogy a kemény víz nagy ásványisó-tartalommal bíró vizet jelent.
Ugyanakkor fontos azt megjegyezni, hogy az elektromos vízkezelő készülékek (legalábbis a hol elektromágnesesnek, hol nagyfrekvenciásnak hívott típusok)
nem lágyítják a vizet. Vagyis nem vonják ki a magas ásványianyag-tartalmat, illetve a galibát okozó fémsókat, csak megváltoztatják ezek kristályszerkezetét.
Megnehezítik illetve megakadályozzák ezzel a molekulák összetapadását és a vízkőréteg keletkezését, az egymással összekapaszkodni képtelen molekulák a
vízben lebegve távoznak a vízcsőből.
A megkülönböztetés céljából nevezzük ez utóbbiakat vízkezelőknek vagy vízkőmentesítőknek.
A készülék működésének lényege, hogy a vízcső köré nagy frekvenciájú elektromágneses teret képeznek. A nagy frekvenciájú rezgés következtében a keletkező ágas-bogas vízkőmolekulák szerkezete széthullik, így romlik az összekapcsolódási képesség.
A későbbiekben ugyan összekapcsolódnak, de az a szerkezet sokkal kevésbé masszív lesz.
A szerkezeti átrendeződés következtében pozitív töltést vesznek fel is és ezzel elvonják a már kialakult vízkőréteg molekuláiból az elektronokat, így annak
szerkezete meglazul, felbomlik. Vagyis nem csak a vízkő kialakulását akadályozza meg a készülék, de a korábbi vízkőréteg távozását is biztosítja.
A vízkezelés eredményeként a víz szerkezete nem változik. Keletkezik ugyan vízkő-szerű kicsapódás, de az más molekula- és kristályszerkezetű, a korábbi
vízkő-kiválásnál sokkal kisebb mennyiségű és lágyabb. Nem képez szilárd réteget, könnyedén letörölhető.
A vízcsövek belsejében magnetitréteg alakul ki az ion-aktivitás következtében létrejövő hidrogén-peroxid és a fém reakciójának eredményeként. Ez a vékony réteg megvédi a csövet a korróziótól és a keletkező kicsapódásoktól.
A vízkezelés következtében a víz biológiai összetétele is kedvezően változik. Mivel az ion-aktivitás miatt oxigénnel telítődik a víz, így azok a baktériumok,
amelyek szaporodásához oxigéndús közeg kell, feldúsulnak, amelyek viszont nem szeretik az oxigént elpusztulnak a kezelt vízben.
Elhelyezés
Az elektromos vízkőmentesítők egy arasznyi dobozban vannak elhelyezbe, amelyből 2 vezeték elektróda lép ki. A két elektródát a központi csővezetékre kell tekerni, egymástól 15-20 cm távolságban. Így a készülék elhelyezéshez szükséges, hogy legalább egy 50 cm hosszúságú falon kívüli szabad vezetékaszakasz álljon rendelkezésre.
Az elektromos vízkőmentesítők telepíthetők a legtöbb vízvezetékre méretétől (1/2 - 6/4 collig) és annak anyagától függetlenül. A gyakori vezetékek közük egyedül az ólomcsövekre nem lehet telepíteni, mert az árnyékolja az elektromásgneses hullámokat.
Előnyök
Az elektromos vízkőmentesítők előnye a kedvező ár és az alacsony, mindössze évi néhány száz forintos fenntartási költség. Mivel semmit nem adagolunk a vízhez így a legkörnyezetbarátabb vízkő mentesítő megoldásról van szó.
Hátrányok
Az elektromágneses hullámok vízre kifejtett hatása az idővel és a víz hőmérsékletének emelkedésével gyengülni kezd. Így pont a vízkövesedésre leghajlamosabb eszközök esetén -ahol a vizet magas hőmérsékleten hosszabb ideig tároljuk, pl villanybojler- veszít jelentősen a hatékonyságából.